Kas yra Motinystės melancholija?

Motinystės melancholija (angl. baby blues) yra lengvą depresiją primenanti emocinė būklė po gimdymo, pasireiškianti net iki 80% moterų. Ji ypač būdinga pirmagimio susilaukusioms mamoms.

Motinystės melancholija dažniausiai pasireiškia pirmosiomis dienomis po gimdymo, bet gali prasidėti ir kiek vėliau – po 4-5 dienų.

Dažniausiai ši būsena tęsiasi 1-2 savaites ir praeina savaime. Todėl kartais ši būsena taip pat vadinama pereinamuoju pogimdinės depresijos sindromu.

Kaip pasireiškia motinystės melancholija?

Motinystės melancholija pasireiškia prislėgta nuotaika, jos simptomai yra panašūs į pogimdyvinės depresijos, tačiau jie silpniau išreikšti.

Motinystės melancholijos simptomai (gali pasireikšti tik vienas, keli arba visas „rinkinys“):

 • Nuotaikos svyravimai;

 • Nerimas;

 • Nepaaiškinamas liūdesys;

 • Dirglumas, nervingumas;

 • Verksmingumas;

 • Negebėjimas susikaupti;

 • Apetito problemos (nenoras valgyti, negebėjimas pasisotinti arba persivalgymas);

 • Miego sutrikimai (nemiga arba nuolatinis mieguistumas).

Kodėl pasireiškia motinystės melancholija?

Manoma, kad motinystės melancholiją daugiausiai lemia staigūs hormonų pokyčiai iškart po kūdikio gimimo, daug prisideda nuovargis bei po gimdymo jaučiamas skausmas (ypač jei gimdymas buvo sunkus, ilgas ar komplikuotas).

Pastebėta, kad depresijai (taip pat ir pogimdinei depresijai, ir motinystės melancholijai) įtakos gali turėti nepakankamas skydliaukės aktyvumas.

Svarbūs ir psichologiniai aspektai, o būtent stresas, patiriamas dėl iš esmės pasikeitusių gyvenimo aplinkybių, naujų pareigų.

Kai kurios mamos (ypač gimdžiusios pirmą kartą) jaučia nerimą dėl to, ar tinkamai rūpinasi kūdikiu, ypač jei žindymas pirmosiomis dienomis nėra sklandus ar nepavyksta nuraminti verkiančio kūdikio.

Kaip gydoma motinystės melancholija?

Motinystės melancholija praeina be jokio specifinio gydymo, susinormalizavus hormonų lygiams bei mamai įgyjant daugiau įgūdžių, pasitikėjimo savimi, pripratus prie savo naujų pareigų ir įsitikinus, kad jai pavyksta gerai pasirūpinti kūdikiu.

Jeigu jaučiate motinystės melancholijos simptomus:
 • Stenkitės kuo daugiau ilsėtis, skirkite laiko sau, pabūkite gryname ore, pasivaikščiokite;

 • Leiskite artimiesiems padėti jums rūpintis kūdikiu ar buitiniais rūpesčiais;

 • Apie būseną pasikalbėkite su artimu žmogumi ar paramos grupėse (galima ir forume);

 • Valgykite sveiką, subalansuotą maistą (paprastųjų angliavandenių, kofeino vartojimas siejamas su „šokinėjančiu“ cukraus kiekiu kraujyje, o tai turi neigiamos įtakos nuotaikai);

 • Stenkitės turėti realistiškus lūkesčius, susijusius su motinyste, naujagimio priežiūra ir kt.

Jeigu motinystės melancholijos simptomai nesilpnėja, prislėgta nuotaika tęsiasi ilgiau, nei 2 savaites, o liūdesys trukdo jūsų kasdienei veiklai, galimybei pasirūpinti savimi ir kūdikiu, jei jus aplanko destruktyvios mintys, susijusios su savęs arba kūdikio žalojimu, savižudybe arba kūdikio nužudymu, būtinai ir nedelsiant kreipkitės pagalbos į specialistus – tai gali būti pogimdinės depresijos požymiai.

Motinystės melancholija ar pogimdyvinė depresija?

Motinystės melancholijos ir pogimdyvinės depresijos simptomai yra panašūs savo pobūdžiu, tačiau skiriasi jų intensyvumas.

Motinystės melancholijos atveju moters nuotaikos svyruoja, ji jaučiasi tai linksma, tai apsipila ašaromis, tačiau jausmai nėra labai kraštutiniai ir stiprūs, kaip pogimdyvinės depresijos atveju, kai euforiją keičia visiška apatija, galimos labai destruktyvios mintys (pavyzdžiui, net mintys apie savižudybę ar kūdikio žalojimą), panikos atakos ir panašiai.

Kitas svarbus skirtumas – motinystės melancholija dažniausiai prasideda pirmosiomis dienomis po gimdymo, paprastai trunka tik apie 1-2 savaites ir praeina savaime.

Pogimdyvinė depresija įprastai užsitęsia ir gali tęstis kelis mėnesius ar net metus, jei yra negydoma. Pogimdyvinė depresija ilgainiui gali „peraugti“ į „paprastą“ depresiją arba pasikartoti po kito gimdymo.

Šaltinis:

Nemokamą testą, skirtą pasitikrinti, ar mamai motinystės melancholija nepereina į pogimdyvinę depresiją, galima rasti mūsų draugų „Mama mums rūpi“ el. svetainėje.